Stále je v prodeji úspěšný e-book Luštěniny krok za krokem

Kojme jako přírodní ženy

No jasně, že chci kojit, říkají snad všechny maminky, které si přečetly něco málo o výhodách tohoto samovarného systému. Prostě porodím, přiložím, budu kojit a basta. Ok. Takhle jednoduché to opravdu je. Pro ilustraci bych ráda uvedla, že všechny, podle nás primitivní národy, to takhle mají. Ano, jsou to ženy, které se řídí více svým instinktem než vysokoškolským vzděláním, recenzemi na internetu a velmi dobře vybavenou knihovnou. Jenže my žijeme v době, kdy je všude kolem nás reklama na umělou výživu a my začneme přemýšlet proč.

S umělou výživou je to v reklamě podobné jako s cigaretami. Tam nás pidipísmenka varují před škodlivými následky, abychom se následně nechali oslnit reklamou kovboje na bujném oři, který je prostě in (vím, že dnes jsou na krabičkách jiné obrázky, ale podvědomí naší generace stále vidí ty namakané hezouny). Na umělém mléku je také uvedeno, že nejlepší je plné kojení do šesti měsíců věku dítěte, ale vzápětí jsou maminky buď motivovány fotkou spokojeného dítěte s lahvičkou, nebo naopak zastrašovány množstvím příkladů, kdy a proč to NĚKDY nejde.

To kdy a proč to někdy nejde, jsou přitom často zcela fyziologické a řešitelné problémy.
Většina maminek má občas pocit, že nestíhá. Je vyčerpaná a produkce mléka přitom může KRÁTKODOBĚ POKLESNOUT. Jenže maminka neví, že se stačí vyspat a častěji přikládat a mléko se vytvoří. Civilizací dotčená žena se vyděsí, přečte si pár hrozivých příběhů v pochybných diskuzích na internetu a běží do první lékárny pro umělé mléko té NEJLEPŠÍ ZNAČKY, zpravidla s tou největší reklamou, která onu maminku pronásleduje nejen v pediatrických ambulancích již od dětství.
Další velmi častá verze nese název „Štěstí přeje připraveným“. Tedy kupte si umělé mléko dříve, než bude potřeba, abyste byly připravené na PŘÍPADNÝ nedostatek mateřského mléka. Většinou proto mají maminky umělé mléko doma již předem zakoupené nebo dostanou již v porodnici „zdarma“ balíček na vyzkoušení, to pro strýčka příhodu. Ach jo.

Naproti tomu žena, kterou my považujeme za primitivní, protože neumí surfovat na internetu, nemá profil na FB, tudíž pro nás prakticky neexistuje, od dětství vidí svou matku, tetu a všechny ostatní ženy, jak mají své děti NEUSTÁLE u sebe, zabalené v barevných šátcích a NEPŘETRŽITĚ, CELÝ DEN KOJÍ. Tato žena nikdy neviděla reklamu na umělé mléko. Nicméně, i kdyby ji viděla, tak si jí nejspíš kvůli své negramotnosti ani nepřečte, a bude tedy dál žít v „primitivním bludu“, že to jinak než kojením prostě nejde. Možná by si myslela, že tou lahvičkou dostává dítě nějaký lék od lékařů bez hranic, a řeší se tím nějaké nemoci. Osobně tyto ženy obdivuji, já jsem to tak jednoduše neprožila. Přesto se mi podařilo být 6 měsíců plně kojící matka, i když jsem neměla osobní vzor, ale laktační sestru v porodnici.

Tady hraje roli naše podvědomí a osobní i převzatá zkušenost. Matkám v kojení nepomůže drobný text, že kojit je normální, když nad tím visí maxi obraz umělého mléka a spokojeného miminka s lahvičkou v ústech. Učíme se příkladem, přebíráme své vzory a návyky především podvědomě.

Ráda bych se vrátila k výše uvedenému faktu, že primitivní ženy kojí NEPŘETRŽITĚ, alespoň v prvních 6 týdnech, ale myslím, že kojí po celou dobu, než dítě opustí šátek. Civilizací poznamenané rady totiž tvrdí, že normální je to po 3 hodinách. Pokud žena kojí častěji, má prý málo mléka. Pokud tedy žena kojí civilizovaně po 3 hodinách, dočká se nejen na jedné straně uplakaného miminka a pocitu vlastního selhání, ale také na druhé straně retence mléka a později možného zánětu prsu, ke kterému dochází právě proto, že mléko nikdo nevypil. Čeká ji tak léčba pomocí antibiotik, při které opravdu určité procento žen přijde o mléko a následně přestane kojit.

Nevím, proč je špatné mít dítě v prvních dnech přiložené velmi často a tím nastartovat laktaci. Nevím, proč potřebujeme stíhat mnoho dalších věcí i v šestinedělí, např. mít dokonale naklizený byt, být dokonale upravené a nalíčené, když díky našim přehnaným civilizačním představám skončí naše dítě na umělé výživě. Komupak to asi vyhovuje?

Při výrobě mateřského mléka nevznikají žádné odpadní látky, nemusí se nic navíc pěstovat, vyrábět, nevznikají tuny obalů, a tedy odpadů. Správně a přirozeně kojené děti nepotřebují umělé savičky, lahvičky, silikonové kloboučky. Správně kojené dítě potřebuje jen svou matku, která je NENAHRADITELNÁ.

Kojit prostě může každá maminka. Fakt je to možné, opravdu to zvládnete i vy. Vžijte se do svých přirozených pocitů, do své intuice, kterou máme od přírody, protože jsme ženy pro kojení stvořené. Staňte se na chvíli alespoň mentálně domorodou černoškou. Vaše sociální síť nese nyní jméno vašeho dítěte a je stále online. Tam hledejte odpověď, tam směřujte svou energii a věřte, že to dáte. 🙂