Stále je v prodeji úspěšný e-book Luštěniny krok za krokem

Kojte klidně v klobouku, ale bez kloboučků

Poslední dobou se nám v porodnicích rozmohl takový nešvar, a tím jsou kojící kloboučky. Většinou jsou maminkám nabídnuty po počátečním nezdařilém přiložení dítěte s tím, že prý má žena špatné bradavky a takhle že to půjde lépe. Kojit s kloboučky je prý jednodušší a nebolestivé. Tak proč ne?

A ono to zdánlivě „lépe“ jde. Dítě něco nasaje, neboť mléko v počátečním období často samo odkapává a maminku to většinou bolí méně než přímo z prsu.

Všichni jsou spokojeni a druhý den odchází domů jako plně kojící. Porodnice si udělá čárku do statistiky a život jde dál. Sestry v porodnici jsou spokojené, jak dobře mamince pomohly. Maminka je spokojená, že kojí… jenže všechno je jinak.

Kde je tedy problém?

Porodnice a sestry, které tímto způsobem pracují, již nemají zpětnou vazbu, jak se mamince daří kojení v domácím prostředí, jak dítě prospívá a jak dlouho se tedy opravdu plně kojí.

Pokud by zpětnou vazbu měly, zjistily by, že maminky s kloboučky dlouho plně nekojí, neboť dítě po pár dnech přestane prospívat. Velmi brzy se proto začne podávat příkrm umělým mlékem a jako způsob podání zvolí lahvičku.
Často je tento proces doprovázen jinými problémy, a sice zatvrdlinami v prsu, které někdy vyústí až v zánět.  Prostě zdánlivě jednoduché a rychlé řešení kojení podáním kloboučků se časem obrátí proti nám.

Jak to tedy je.

Přicházím do domácností, kam si mě ženy volají právě s tím, že jim byly v porodnici nabídnuty kloboučky, že to nejprve šlo a pak doma zjistily, že dítě nesaje, jak má. Váhový přírůstek je nízký, prsa bolestivá, jako kdyby to mléko nemohlo ven. Někdy se nedaří zatvrdlé prsy ani odsát odsávačkou.

Zoufalé maminky pak podají plačícímu hladovému dítěti lahvičku s umělou výživou a samy si vezmou paralen na horečky a jdou si dát studený obklad na horké a zatvrdlé prsy. Pokud v tuto chvíli nezasáhne zkušená laktační poradkyně, tak plné kojení většinou končí.

Jak by to tedy mělo vypadat.

Při kontrole bradavek většinou zjišťuji, že mají maminky tvar naprosto v pohodě, indikace pro podání kloboučků tedy nebyla opodstatněná ani tvarem bradavek. Mimochodem tvar bradavek o úspěšném kojení nerozhoduje. Rozhoduje včasné přiložení, správná technika kojení a vnitřní naladění maminky.

Co bylo potřeba, nebyly kloboučky, ale čas a klid na vysvětlení a nácvik správného přiložení dítěte, které se však maminkám v prvních chvílích nedostává. Rady sester v porodnicích si velmi často protiřečí, a proto maminky sáhnou po zdánlivě nejjednodušší radě, která v danou chvíli nějak funguje a nebolí.

Nevím, kde se vzaly kloboučky, ale jejich nadměrná spotřeba a problémy s tím spojené nám začínají přerůstat přes hlavu.

Jak jsem již uvedla, dítě se sice s kloboučkem ze začátku zdánlivě dobře přisaje a pije, může tedy odejít z porodnice domů, ale tím problémy teprve začínají.

Proč je kojení s kloboučky špatné?

Nedochází k přirozené stimulaci prsu kůže na kůži a tím pádem se laktace v začátku nerozjede tak, jak má a dojde ke snížení tvorby mléka u matky.

Díky styku bradavek s kloboučky dochází k poraněním, někdy se kloboučky dávají maminkám kvůli ragádám, to je však velmi krátkozraké, neboť silikonové kloboučky bradavky často dráždí a způsobují puchýřky či otlaky v místech, které se pak obtížně hojí.

Dítě se nenaučí bradavku správně vtáhnout do pusinky a efektivně sát. Způsob sání je odlišný od fyziologického přiložení. Kojí-li se dítě přes kloboučky, dříve se unaví a usíná bez řádného nasycení. Zvláště děti s nižší porodní hmotností, novorozeneckou žloutenkou nebo slabším sacím reflexem nedokážou vtáhnout bradavku dostatečně silně do kloboučku tak, aby mléko účinně sálo a prs byl rovnoměrně vyprazdňován. Přitom právě těmto dětem je kojení s kloboučky doporučováno nejčastěji.

Výsledek bývá unavené a nedostatečně napité dítě a špatně vyprázdněný prs matky, což vede k retenci mléka a následnému zánětu prsu.

Typická situace:

Dítě něco vypije a zdánlivě saje v případě, že matka má nadbytek mléka, které v počátečním stádiu po porodu díky vysoké hladině hormonů odkapává často téměř samovolně.
Později se však množství mléka upraví podle poptávky dítěte. Pokud se tedy nenaučilo správně sát nebo přetrvává-li slabší sací reflex, tak již dítě potřebnou dávku mléka nevytáhne. Matka pak paradoxně zápasí s retencí mléka, která přechází v zánět prsu a dítě dokrmuje umělou výživou z lahvičky.

Co s tím:

Naučit dítě sát bez kloboučků, přímo z prsu i v případě, kdy má matka ploché nebo vpáčené bradavky.

U vpáčených bradavek jsou vhodné masáže prsů, odsátí odsávačkou před kojením, tím se bradavky uvolní, naformují a dítě je lépe uchopí. Důležité je počkat, až dítě řádně otevře pusinku a rychle ho přiložit tak, aby byl dvorec hluboko v puse dítěte. Pokud to bolí, celý proces opakujeme několikrát, dokud nedosáhneme příjemného pocitu.

Kloboučky neřeší úspěšné dlouhodobé kojení. Dosud jsem se setkala pouze se třemi maminkami, které kojení s kloboučky zvládly plně do 6 měsíců a pak kojily i déle. Tyto děti však měly vyšší porodní hmotnost a silný sací reflex.

Použití kloboučků dělá z kojení zbytečně dlouhý proces, neboť kloboučky je nutné sterilizovat. Nedochází ke správné stimulaci přímým sáním, laktace je proto nedostatečná a celkově je s kloboučky při přiložení obtížná manipulace.

Kloboučky mohou „pomoci“ jít dříve z porodnice, kde se vám nedostalo správné pomoci k fyziologickému kojení.

Potom je však potřeba rychle zkontaktovat laktační poradkyni, která vás naučí správnou techniku kojení a přiložení dítěte bez kloboučků bos.

Držím palce a zdravím všechny maminky, které se kloboučků zbavily a zažívají krásný pocit z přímého kojení kůže na kůži.

Jen tak jsou naplněny všechny výhody kojení, které se uvádí.

A na závěr mám pro vás, milé nastávající i současné maminky, nabídku.
Štěstí přeje připraveným. Těhotným ženám nabízím možnost přijít na přednášku na toto téma nebo využít on line záznam.
Více naleznete ZDE

Kojíte-li a něco není úplně v pořádku? Ozvěte se a zkontrolujeme to.

Těším se na vás.

Zdraví Martina Kučerová DiS.
Zdravotní sestra a laktační poradkyně