Proč nestačí mít zdravý jídelníček, ale vést zdravý životní styl? Odpověď je snadná, zdravé jídlo se dá jíst i ve stresu a to nám opravdu moc neprospěje.

Cesta ke zdraví vede právě přes ty malé kroky, které spolu úzce souvisí. Proto se dnes podíváme na úplný začátek. Jak se jídlo dostává na náš talíř.

Přeskočím však vlastní pěstování, to je jiný příběh, ten dnešní je o klidnějším světě  malých obchůdků a farmářů. O jiné energii  za pultem, která se dál promítá i na náš talíř.

Je to stejné jako s buchtami, ty od babičky jsou prostě nejlepší.
Je to stejné jako s kuchaři. Proč nám od jednoho kuchaře chutná jídlo lépe než od druhého?
A proč se nám daří připravit lepší pokrm, když o nic nejde a vaříme si jen tak, než před návštěvou, kde se chceme blýsknout?

Rozhoduje naše energie a okolnosti, s nimiž k přípravě pokrmů přistupujeme.

To vše se ve výsledném efektu promítne právě na naše zdraví.

Podobné je to s nákupem a životním stylem. Tolik voláme po zpomalení, ale stále chceme všechno rychle. Rychle nakoupit, rychle uvařit, hlavně se jídlem moc nezabývat. Stačí jedno kliknutí a už zvoní kurýr u dveří. Ve spěchu pípneme kartou a jdeme si ohřát pizzu nebo zhltneme krabičkovou dietu.

Máme svou on line sociální bublinu a vnitřně jsme ulítaní. Žádná jóga jednou týdně nás nezachrání, nezměníme-li svůj životní styl, ty malé kroky každý den, můžeme svůj život jen tak nevědomě prospěchat.

Tak co to zkusit jinak. Třeba jako za starých časů.

V malých obchůdcích a na farmářských trzích. Tam, kde vládne specifická atmosféra, tam kde je opravdový život. Tam, kde najdeme to, co bylo dříve samozřejmé, opravdové lidské a přátelské kontakty. Dostanete tam nejen jídlo, ale také telefon na řemeslníka nebo dobrou fyzioterapeutku.

A o tom ten život prostě je.

O malých radostech a zastaveních se sousedy. O objevení sousedů, které dnes možná ani pořádně neznáme.

Staré dobré časy, kdy centrem dění byla hospoda a místní obchůdek.

Všude si můžeme takovou atmosféru vytvořit, najít si svůj kamenný obchod, najít si svého dodavatele, farmáře, pedikérku, kadeřnici přes ulici. Komunitu, která přitahuje podobně smýšlející lidi.

A proto vás chci pozvat do mého oblíbeného obchůdku.

Je to zároveň i malý tip na výlet do  Čelákovické Rovnováhy, bezobalového obchůdku s kavárnou, kam si pro svou dávku starých časů jezdím já.

S majitelkou obchůdku, Katkou jsem se seznámila před pár lety na kurzu Poradce pro výživu, který jsem lektorovala. (Byla to skvělá studentka :-))

Vím, že Katce, není jedno, co jí. Stále se v oblasti výživy vzdělává a nám, zákazníkům, to dělá dobře. Katka již řadu let s láskou tu poctivost předává dál, ve svých koláčích, dezertech a chlebech.

Velmi mě těší, že dovednosti z kurzu Katka vnáší nejen do své kuchyně doma, ale také do obchůdku.

Díky jejím znalostem si přijdou na své jak lidé s preferencí bezlepkových produktů, tak ti, kteří se snaží o nízkosacharidovou či paleo výživu.

Pokud se vaše dítě urputně při nákupech dožaduje nějaké sladkosti, máte jistotu, že ta z Rovnováhy nebude chemická přeslazená směs, ale poctivé ovocné mlsání.

Atmosféra čelákovického obchůdku je zdravě živá, setkávají se tam sousedé, tvoří se kamarádské vztahy. 

I v Praze mám své oblíbené obchůdky a kavárničky, ale buď je to kavárna, restaurace nebo jen obchod, málokde mají vše v jednom.

V Rovnováze se nejen zdravě mlsá, obědvá, ale také nakupuje a to hned bez obalu. A to je další velké téma, neboť zde právě jako za starých časů, šetříme jednorázové nesmyslné obaly a nakupujeme do vlastních nádob.

Obchůdek mi také vyřešil můj velkoobjemový nákup mouky. 

Sama si peču kváskový chléb a pokud jde o nákup mouky ve velkém, tak jako jednotlivec mám docela smůlu, neboť mlýny s jednotlivci moc neobchodují.

Nejen v době covidové nebylo možné koupit si jako jednotlivec velké balení žitné mouky a já na zimu potřebuji hned 30kg. Ještě, že mám Katku a tudíž si nemusím kupovat dražší jednokilová balení nebo jezdit na Moravu do podnikové prodejny. (Opravdu mi 15kg balení zásilkou nepošlou, sice to nechápu, ale je to tak.)

Měníte-li životní styl, chcete-li jíst zdravě, je dobré zpomalit, zvolnit. Zkuste to.
Zajeďte do bezobalu a nasypejte si do své nádobky ořechy, fazole nebo čočku.

Ráda vás pak naučím s nimi správně zacházet. mrkněte na ebook Luštěniny krok za krokem, nebo přijďte na kurz.

Jiné vaření začíná nákupem s příběhem. Nám se obliba lokálních prodejen stala životním stylem, který je nesrovnatelně bohatší a klidnější než ten s rachtajími vozíky v supermarketech, nebo čekání na kurýra.

V každém městě hledám ty malé prodejničky s usměvavou paní za pultem, neboť to je duše starých časů. To je základní kámen běžného sousedského života. Podobnou atmosféru ve vietnamské večerce nebo u Alberta prostě nezažijete.

Odměnou vám bude jiný zážitek než ze supermarketu, ale chce to čas.
Nejprve jdete do bezobalu třeba jen na exkurzi a opatrně si možná koupíte ořechy do sáčku, pak se odvážíte přijít s vlastní sklenicí na těstoviny a zjistíte, že to jde i jinak.

Je dobré si uvědomit, že ke zdravému životu potřebujeme prostor, který umožňuje dostupnost kvalitních základních potravin. Klidný prostor pro posezení a udržování sousedských vztahů.
Prostor, kde si při nákupu mohu sednout s kamarádkou na kafe a nestát mezi regály nebo na mega chodbě mezi hlučícími davy.

Proto si dovolím sdílet s vámi své obchodní přání pro staré dobré časy i v 21. století.

Věřím, že malé obchůdky a kavárničky přežijí i v této době.
Věřím, že místa pro přirozené setkávání obyvatel zůstanou, a že nás nepohltí on line zásilky a supermarkety s barevnými pytlíky, chemickými koktejly a iluzí levných nákupů.
Věřím, že se dobrá káva a obědy nejen z Rovnováhy rozšíří dál.

A na závěr jedna odvážná myšlenka, která vznik a udržitelnost malých obchůdků prostě ovlivňuje asi nejvíc a to jsou podmínky, které jsou pro provozovatele obchůdků buď udržitelné nebo likvidační..

Věřím v moudrost a zodpovědnost našich zákonodárců, kteří nedopustí, aby na těchto místech vyrostly opět herny, vietnamské večerky nebo výdejní místa zásilkových služeb, které sice možná vydělávají více, ale nevedou ke zdraví a vzniku sousedských komunit.

Děkuji všem obchodníkům, díky nimž se rodí sousedská komunita, která má hlubší dopad na naše zdraví právě v těch souvislostech.

Děkuji nám všem, zákazníkům, kteří se svými nákupy na udržitelnosti malých obchůdků podílejí, protože pro nás se to všechno děje.