U dětí si všímejte toho, jak tráví volný čas a co jedí. Má-li vaše dítě jediný zájem po škole vysedávání u počítače a k tomu se cpe pečivem, chipsy a slanými oříšky, asi má problém, který nezachrání jeden výlet o víkendu ani týden na horách či odtučňovací „ozdravný pobyt“ v léčebně.
Upozorňuje-li vás lékař, že dítě má nadváhu, či je již dokonce obézní, věřte mu a začněte něco aktivně dělat. Myslím, že je jen otázka času, kdy se setkáme s termínem týrání dětí nadbytkem nevhodného jídla.
Rodiče takto postižených dětí často špatně rozlišují, co je pro jejich dítě vhodné a z pohodlnosti či neznalosti krmí sebe a své dítě nevhodnými potravinami. Obézní děti totiž mají svůj jídelníček složený skutečně převážně z nutričně chudých ale kaloricky bohatých jídel. Jinými slovy jedí přeslazené a přesolené hlouposti, které by se v jídelníčku vůbec neměly vyskytovat a nejedí to, co by tam být mělo. Jídlo je pro ně kompenzace chybějících vztahů a činností. Často neznají pocit hladu, neboť jedí stále, je to jejich návyk, a ten je potřeba nahradit návykem jiným.
Tento návyk často vzniká již v kojeneckém a batolecím období, kdy maminky své děti krmí vždy, když trochu zneklidní. Začíná to porcí mléka navíc a pokračuje křupkami a rohlíky v kočárku. Dítě si tak vytvoří podvědomý návyk, když brečím — mám problém, nějakou potřebu — tak je dobré se zajíst.