Výživa v nemoci  se  v klasické dietologii řídí charakterem onemocnění a již méně aktuálními potřebami jedince. 

Pravidla, která se praktikují a doporučují konstantně řadu let, často stravu zbytečně omezují. Jídla jsou chuťově chudá a fádní. Neumíme — nebo nechceme využít léčivých účinků potravin a koření, které se mnoha případech zcela zbytečně zakazují. Jak jinak si vysvětlit omezující dietní protokoly, které ještě dnes dostávají lidé z rukou nutričních terapeutů v nemocnicích.

Co to vzít jinak. Individuálně a s pomocí přírodní lékárny.  Kdy koření a bylinky by se mohly stát součástí podpůrné léčby.

Díky své mnohaleté praxi napříč naším zdravotnictvím jsem pochopila, proč je důležité vytvořit stravovací model podle individuálních potřeb každého jedince, nikoli podle standardů probíhající nemoci.

Pestrá strava = léčebná strava

Díky vlastní zkušenosti se moje výživová doporučení liší od běžných dietních tvrzení. Nepreferuji však žádný konkrétní výživový směr a vždy se snažím přizpůsobit vašim potřebám a způsobu léčby, kterou zvolíte.

Výživou se dá předejít či alespoň ovlivnit průběh snad všech nemocí od běžného nachlazení po vážná onemocnění. Záleží na každém z nás, jak k oslabení organismu přistoupí. Ať jste zdravotník každým coulem nebo jste nakloněni alternativním metodám, vždy má strava velký potenciál v délce a průběhu nemoci.
Správný výběr potravin a šetrná příprava dokáže zázraky.

Často nemoc vzniká právě proto, že jíme jednotvárně a chybí nám řada cenných látek.

Udělejte si malý test, zda jíte opravdu kvalitně, a stáhněte si dotazník Pestrá strava možná odhalíte, že by si váš jídelníček zasloužil nové podněty.

Co moc nefunguje?

Jezte pár dní dietně…

Necítíte se dobře a lékař vám doporučil dietu. Takové to klišé:
“ …Dejte si pár dní dietku a bude to dobré, však víte..“

Tak vaříte vše „na vodě“, cpete do sebe piškoty, rohlíky, tvaroh a suchou rýži a divíte se, že to nepomáhá? Máte v hlavě i v břiše zmatek a nevíte co dál? Nedělejte ukvapené závěry a změňte složení stravy. Ukážu vám, že odlehčující a léčivá strava nemá s dietním pojetím v podobě, jak ho známe nic moc společného.

Strava při alergiích, ztrátě výkonosti a chronické únavě

Na to, že vám nějaká potravina nesvědčí, nepotřebujete hned alergologické vyšetření. Stačí pozorovat, jak se po požití určité potraviny či pokrmu cítíte. Jestli je vám dlouhodobě těžko, jste unavení a nevýkonní, nemusíte hned spěchat s obavami k lékaři. Často jsou tyto obtíže způsobené jednotvárnou stravou a nedostatkem širšího spektra živin. Nemusíte čekat, až vaše tělo onemocní, ale reagujte již na jeho drobné signály. Změna jídelníčku a úprava životního stylu je přirozené řešení příčiny vašich obtíží.

Strava při vážných onemocněních

Zde je výživa bohužel opomíjena snad nejvíce. Utíkáme k operacím, lékům, fyzikálním metodám a na stravu jako bychom zapomněli. Stres nás ovládne a my většinou jednáme pod tlakem a při čekání na výsledky se odbýváme bílým pečivem a kávou z nemocničního automatu. 

Osobně se umím vcítit i do role pomáhajícího a doprovázejícího člověka, na kterém leží zachování rodinného zázemí a podpora tomu, komu zdraví selhalo. Od roku 2010 jsem oporou své mamince, která prodělala onkologické onemocnění — lymfom. Díky komplexnímu přístupu, její otevřenosti ke změnám nejen na talíři se nám daří držet nemoc pod kontrolou. Je to však téma obsáhlé, výživa zde hraje důležitou, ne však jedinou roli. Vše podstatné bylo shrnuto do článku, který vyšel v Pravém domácím časopisu Přečtěte si můj příběh. Věřím, že zde naleznete inspiraci a víru, že se to zvládnout dá.

Neslibuji, pomáhám

Přestože věřím na zázraky, které se dějí, zůstávám pevně nohama na zemi. Vědoma si našich možností i limitů. Zvláště u vážných nemocí je nutné přijmout situaci takovou, jaká je a být připraven na vše. Neslibuji zázrak, nemám zaručený recept na dokonalou stravu v každé nemoci, nemám lektvar zdraví. Pomohu vám a provedu vás cestou k nastavení nových stravovacích principů, a i když má výživa velký potenciál, není to jediná změna, kterou je třeba uskutečnit.

Proto jsem zpracovala a dala zdarma k dispozici ebook Desatero v nemoci, který se týká všech životních oblastí a daleko přesahuje rámec výživy. Dočtete se zde, co vše je dobré změnit, že je třeba pracovat na sobě komplexně, a že bohužel nestačí upravit „jen“ stravu.

Ať zvolíte jakoukoli cestu, věřit v uzdravení musíte vy sami, je to na vás.