Dítě něco vypije a zdánlivě saje v případě, že matka má nadbytek mléka, které v počátečním stádiu po porodu díky vysoké hladině hormonů odkapává často téměř samovolně.
Později se však množství mléka upraví podle poptávky dítěte. Pokud se tedy nenaučilo správně sát nebo přetrvává-li slabší sací reflex, tak již dítě potřebnou dávku mléka nevytáhne. Matka pak paradoxně zápasí s retencí mléka, která přechází v zánět prsu a dítě dokrmuje umělou výživou z lahvičky.
Co s tím:
Naučit dítě sát bez kloboučků, přímo z prsu i v případě, kdy má matka ploché nebo vpáčené bradavky.
U vpáčených bradavek jsou vhodné masáže prsů, odsátí odsávačkou před kojením, tím se bradavky uvolní, naformují a dítě je lépe uchopí. Důležité je počkat, až dítě řádně otevře pusinku a rychle ho přiložit tak, aby byl dvorec hluboko v puse dítěte. Pokud to bolí, celý proces opakujeme několikrát, dokud nedosáhneme příjemného pocitu.
Kloboučky neřeší úspěšné dlouhodobé kojení. Dosud jsem se setkala pouze se třemi maminkami, které kojení s kloboučky zvládly plně do 6 měsíců a pak kojily i déle. Tyto děti však měly vyšší porodní hmotnost a silný sací reflex.
Použití kloboučků dělá z kojení zbytečně dlouhý proces, neboť kloboučky je nutné sterilizovat. Nedochází ke správné stimulaci přímým sáním, laktace je proto nedostatečná a celkově je s kloboučky při přiložení obtížná manipulace.
Kloboučky mohou „pomoci“ jít dříve z porodnice, kde se vám nedostalo správné pomoci k fyziologickému kojení.
Potom je však potřeba rychle zkontaktovat laktační poradkyni, která vás naučí správnou techniku kojení a přiložení dítěte bez kloboučků bos.
Držím palce a zdravím všechny maminky, které se kloboučků zbavily a zažívají krásný pocit z přímého kojení kůže na kůži.
Jen tak jsou naplněny všechny výhody kojení, které se uvádí.