+420 606 550 005

poradna.vyziva@seznam.cz

Kojení

Kojení 

 

Kojení je nejpřirozenější strava novorozenců. Jsme přece savci, tak již z názvu je patrné, jak má naše strava vypadat.
Plně kojit je vhodné do ukončeného půl roka života dítěte. Pak následují příkrmy, které postupně nahrazují mléčné dávky.


Základem úspěšného kojení je rozhodnutí matky kojit. Již v průběhu těhotenství je dobré, se tímto  tématem zabývat.
Zabývat se znamená informovat se o všem, co úspěšné kojení umožňuje. Na prvním místě je kontrola bradavek. Zda nejsou ploché či vpáčené. Pokud zjistíte odchylku již v průběhu těhotenství, je to skvělé, protože je ještě čas použít formovače, aby kojení bylo fyziologické. K ploché bradavce se dítě nemůže dobře přisát a je vám doporučováno kojení s tzv. kloboučkem. Pro dítě je však tento způsob kojení náročnější a jen zřídka se podaří tímto způsobem kojit až do ukončeného půl roka.
Bohužel se kontrola bradavek standardně neprovádí, proto je dobré se poradit se zkušenou sestrou či porodní asistentkou. Či můžete přijít ke mně do poradny a společně se stravou kojících matek zkontrolujeme i bradavky. J


Dalším krokem je zvolit si místo, kde přivedete své dítě na svět. Jako další krok je nutné, aby porodnice podporovala kojení a umožnila vám přiložit dítě bezprostředně po porodu ještě na sále a dále aby vám byl personál nápomocen při případných nesnázích. Je proto dobré věnovat dostatek času tomuto výběru a osobně se naladit na to, zda je vám prostředí příjemné. Každá žena má jiné cítění, proto se řiďte vlastní intuicí více, než recenzí od kamarádek. I ve „vyhlášené porodnici“ nemusíte být zrovna vy spokojené a naopak můžete zažít podporu a pomoc i v malém, mediím neznámém, prostředí. Vše je o lidech a o tom, kdo má službu právě ve chvíli, kdy vy to potřebujete.


Kojení by však maminku nemělo vyčerpávat. I zde je dobré myslet na to, co jíte a nezapomínat sama na sebe. Nezapomeňte, že péčí o sebe samou, pečujete o dostatek mléka pro své dítě.

Zde je Pár mých poznatků k úspěšnému kojení:

 

 - kojící poloha by měla být zároveň i polohou relaxační

- dítě musí být správně přiložené a kojení nesmí bolet.
  Pokud kojení bolí, není to v pořádku a dítě je většinou špatně přisáté.

- kojíme dle potřeb dítěte, ne dle stanoveného harmonogramu.
  Kojené děti pijí nerovnoměrně, proto je velice nepřesné a stresující tzv. vážené kojení u lékaře, kdy dítě vypije např 20 - 40ml, zatímco o hodinu později doma v klidu vypije třeba 150ml. Důležitý je celkový příjem mléka za den a celkové prospívání dítěte.

- nejvíce stimuluje laktaci noční kojení, pokud tedy chcete zařadit dokrm, tak ne na noc.
  Tím prodloužíte fyziologickou dobu přiložení a tvorba mléka se tak sníží.
- stres oslabuje nejen kojení, ale celkovou pohodu matky i dítěte. Odložte návštěvy a věnujte se dítěti a sobě.

 -Nejprve si na sebe musíte zvyknout, osvojit si nové rituály, nalézt společný rytmus dne.

 

Odpočívejte společně s dítětem, pokud máte výčitky, že "nic neděláte", tak se mýlíte. 

  • Vy přece během spánku vaříte mléko :-)

Přeji Vám úspěšné kojení a pokud budete chtít, jsem zde, abych vám pomohla.
Sama jsem měla s kojením velké trápení. Provázely mě záněty prsu, které jsem díky radám a masážím zkušené porodní asistentky zvládla bez antibiotik. Proto se dokáži vcítit do této situace. Pomoc maminkám při kojení proto vnímám jako své poslání a pokud je to v mých silách, ráda přijedu k Vám domů a pomohu při problémech. Zpravidla stačí jedna návštěva, která vám zachrání kojení a to za to stojí. Nebojte se zavolat.

Těším se na Vás.

                                                                                                                                       Martina Kučerová DiS.